Головна > Наша діяльність > 28 січня відбулось засідання Національної екологічної ради України з аналізу державної екологічної політики

Новини

28 січня відбулось засідання Національної екологічної ради України з аналізу державної екологічної політики

28 січня 2020 року відбулось засідання Національної екологічної ради України під головуванням Тимочко Тетяни Валентинівної.

У порядку денному було розглянуто такі питання:

1. Аналіз державної екологічної політики( загрози і ризики непродуманої кадрової політики Міністерства енергетики та захисту довкілля України в сфері захисту навколишнього середовища).

2. Огляд стану малих річок (проблеми та шляхи вирішення).

На засідання були запрошені науковці, народні депутати, представники державних установ та комунальних підприємств, громадські діячі.

Всі усвідомлюють очевидні речі — природоохоронна сфера в нашій державі потребує докорінного реформування задля ефективної реалізації завдань збереження довкілля, гарантування громадянам екологічної безпеки та впровадження європейських стандартів якості життя.

Але також очевидно, що реформи мають проводитися виключно компетентними фахівцями на керівних посадах, з широким експертним обговоренням і врахуванням думки громадськості та науковців.

На сьогодні  стає очевидним потенційний конфлікт інтересів внаслідок об‘єднання Міністерства енергетики та  вугільної промисловості, підприємства якого є найбільшими забруднювачами довкілля, і Міністерства екології, яке покликане охороняти довкілля.

Стурбованість викликає призупинення діяльності щодо імплементаціїприродоохороннтх забов‘язань із впровадження 29 директив та регламентів ЄС.

Проведення заходів  з відновлення довкілля потребує фахових стратегічних управлінських рішень, таких як державний контроль та нагляд за дотриманням природоохоронного законодавства, формування та реалізація екологічної політики, дозвільна система та ліцензування, господарська діяльність у сфері природокористування.

“Питання водної безпеки є питанням національної безпеки та полягає у забезпеченні  права кожної людини на питну воду та санітарію. Гарантування водної безпеки закріплене нині у рішеннях Генеральної Асамблеї ООН та Ради з прав людини в ООН, у міжнародних забов‘язаннях України по Протоколу про воду та здоров‘я і Угоди про Асоціацію Україна — ЄС”, — зазначила член стратегічної експертної ради “Громадянського Руху Хвиля” з екологічних питань, помічниця народного депутуту України Олександра Юрченка Олександра Борисова.

Також, на засіданні Ради було акцентовано приклади безвідповідальної господарської діяльності, шахрайської забудови та скидів неочищених стічних вод, що мали вкрай негативні наслідки для річки Ірпінь. Екосистема річки практично знищена, вона значно обміліла. Крім того потрапляння неочищених скидів в водойму спричинило загибель майже всіх біоресурсів ще в недалекому минулому повноводної та мальовничої ріки.

Громадська діячка також розказала про ситуацію в селищі Гатне (воно розташоване впритул під Києвом, біля мікрорайону Теремки-1). Завдяки горе-забудовникам село знаходиться на межі екокатастрофи. Землі під забудову сільською радою роздаються просто по меліоративному каналу, а також роздано 380 га землі водного фонду. Додатково сільрада видає дозволи на будівництво багатоквартирних будинків котеджного типу. Система водопостачання у них — через свердловини, а сама система водовідведення — через систему скептиків.

У даному населеному пункті активно будуються багатоповерхівки, інженерна система яких врізана в дренажну систему села,  яка не розраховану на таке навантаження. Село досі не каналізовано, звичайно, за санітарними нормами знаходиться в жахливому стані.

На жаль, цей приклад байдужого ставлення людини  до  водних та антисанітарія є непоодиноким. Сьогодні в Україні не існує системної водної політики та майже не працюють функції нагляду та контролю за дотриманням водного законодавства.