Хвиля
Рух за позитивні зміни
Головна > Всі новини > Заява Громадського руху «Хвиля» щодо введення правового режиму воєнного стану в Україні

Новини

Заява Громадського руху «Хвиля» щодо введення правового режиму воєнного стану в Україні

Ситуація, яка склалась у Керченській протоці є ще одним актом агресії Російської федерації по відношенню до незалежної України.

У той же час Громадянський рух Хвиля наголошує, що подібні дії РФ почалися не вчора, а навесні 2014-го року з анексії АРК Крим і тривали протягом всього часу російсько-української війни.

Впродовж цього періоду Президент України не оголосив про введення воєнного стану ані під час обстрілів російською реактивною артилерією українських військових з території РФ, ані після підтвердження участі російських військових формувань у воєнних діях на території України, ані під час незаконного перетинання кордонів України так званими «гуманітарними конвоями», ані під час знищення цивільного літака російськими засобами ПВО, ані під час Іловайського та Дебальцевського котлів, ані під час обстрілу Маріуполя та інших населених пунктів російською артилерією, ані під час інших агресивних дій з боку РФ на території України.

Всі ці події були реальними підставами для введення воєнного стану.

Проте Президент Порошенко свого часу наводив низку аргументів проти. Зокрема, що під час воєнного стану в країні забороняється військово-технічне співробітництво і допомога, в країну не надходять інвестиції та країна втрачає можливість отримувати кредити від міжнародних фінансових інституцій, в тому числі МВФ. Він також говорив про те, що економіка країни в період воєнного стану починає працювати виключно на військові потреби, що призведе до негайного перегляду державного бюджету.

ГР Хвиля наголошує, що в Україні склалась дійсно загрозлива ситуація і стан війни, у якому перебуває країна вже протягом 5 років, достатній для того, щоб поставити крапку і ввести один з тих правових режимів, передбачених українським законодавством.

Але, введення воєнного стану без уточнення місця, форм та засобів його реалізації є суто політичним кроком, який ставить під загрозу права та свободи громадян України і може йти у розріз з інтересами Української держави та народу України. Тому ГР Хвиля пропонує своїм членам, депутатам ВР Чумаку В.В. та Новак Н.В.  та всім представникам демократичних і патріотичних сил підтримати введення воєнного стану лише на наступних умовах.

В Указі Президента не були передбачені такі заходи:

  • Воєнний стан має бути введений лише на строк 30 днів і виключно на території приазовських районів Донецької, Запорізької, Херсонської областей та АРК Крим;
  • Створення військово-цивільних адміністрацій виключно в районах запровадження правового режиму воєнного стану;
  • Повна зупинка дипломатичних відносин з країною агресором до рівня консульських;
  • Повна зупинка взаємних поїздок громадян між Україною і Росією на час введення воєнного стану;
  • Націоналізація активів та коштів юридичних осіб країни агресора;
  • Повна заборона торгівлі з країною агресором та транзитних перевезень товарів та вантажів;
  • Прийняття відповідних заходів кримінального та кримінально-процесуального впливу щодо осіб, які заперечують факт російсько-української війни та агресії по відношенню до України з боку Російської Федерації;
  • Заборона проведення будь-якої приватизації об’єктів на українській території;
  • Прийняття рішення РНБО по відношенню до засобів масової інформації, які ведуть відверту російську пропагандистську діяльність.
  • Заборона на відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності.

Враховуючи, що дані пункти не були включені до Указу Президенту, вважаємо введення воєнного стану перебільшеним та неадекватним реальним загрозам.

Відтак, ГР Хвиля закликає народних депутатів всіх демократичних та патріотичних сил утриматися від затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану в Україні як такого, що носить виключно меркантильно-політичний характер та спрямований на перенесення строку виборів в Україні.